Najdete nás přímo v centru Liberce. Těšíme se na vás :--)

Merino vlna

Je všeobecně známo, že vlna má vynikající vlastnost – známou jako ,,suché teplo“, kdy je schopna působit jako optimální tepelný izolant tělesné teploty vůči vnějšímu prostředí. Znamená to, že vytváří kolem vašeho těla či jeho částí tepelný obal, který zabraňuje podchlazení. V zimě hřejí, naopak v horkých letních dnech odvádí pot a přebytečné teplo od těla.

Egypťané používali ovčí vlnu, jako termoregulační prostředek na balení ledu.  Když se teplota zvedne, vlna se začne ohřívat a následně se z ní uvolňuje vlhkost. Teplo se tím spotřebuje na výpary a výrobky z ovčí vlny příjemně ochladí. Naopak, když teplota klesne, vlna se ochladí a zvýší se absorpce vlhkosti. Uvolňuje se teplo, vlněné výrobky krásně hřejí.  

Vlna pohlcuje pachy a škodlivé látky z okolí. Velká výhoda vlny je, že nehostí roztoče. Ovčí vlna se velmi snadno udržuje. Díky obsahu lanolínu vzniká samočistící efekt vlny. Vlněné výrobky není třeba často prát, čím méně tím lépe.

Málokterý přírodní materiál má tak unikátní vlastnosti jako merino vlna, kterou na sobě nosí ovce pasoucí se v drsných podmínkách. 

ireland-1985088_960_720

Co znamená vlna merino?

Největšími producenty merino wool jsou dnes Austrálie a Nový Zéland. Tato ovčí vlna se nedá uměle vyrobit ani ničím nahradit, ale naštěstí ji člověk umí zpracovat a využít pro výrobu prvotřídního termo oblečení.

Merino vlna, resp. její vlákna jsou mnohem jemnější, než tradiční vlna. K jejím přednostem patří schopnost izolace a zároveň prodyšnost. Vlněné prádlo je elastické, nemačkavé a má vysokou schopnost pohlcovat vlhkost. Jako jediný materiál hřeje, i když je mokrý. Proto si zejména svetry z merino vlny oblíbili norští rybáři.

 

Další vlastnosti merino vlny

Vedle schopnosti zahřát lidské tělo, dovede vlna merino člověka i ochlazovat. Vlhkost od těla odvádí ve skupenství páry, což je rozdíl od syntetických materiálů, které odvádí pot a vlhkost až po zkapalnění. Díky tomu například provlhlé triko ze syntetiky člověka studí a chová se spíše jako igelit. Naproti tomu vlněná látka je stále výborně prodyšná a i když je vlhká, člověka hřeje.

Prodyšnost je i důvodem, že termo prádlo z merino vlny nezapáchá ani po opakovaném použití a propocení. Je příjemné na těle, neboť neškrábe a dokonce eliminuje účinky UV záření. Termo prádlo z merino vlny dává člověku pocit, že na sobě nic nemá a přitom se cítí stále v teple a suchu.